Biznes Fakty
Imię nowego papieża. Rozpoczęła się fala spekulacji

Jaki tytuł przyjmie przyszły papież? W mediach włoskich pojawiło się wiele spekulacji na ten temat. Eksperci watykańscy proponują, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest to, że nowy przywódca Kościoła katolickiego wybierze „sprawdzony” tytuł.
Długo oczekiwane konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, ma się rozpocząć w środę. W Watykanie zebrało się łącznie 133 kardynałów z 71 krajów, co stanowi historyczny rekord pod względem liczby elektorów. Wybór przywódcy Kościoła, który reprezentuje 1,4 miliarda wyznawców, wywołuje ogromne emocje na całym świecie.
Wierni chcą nie tylko poznać nazwisko kardynała, który zostanie wybrany na papieża, ale także tytuł, jaki przyjmie nowy przywódca Kościoła katolickiego.
Franciszek może ujawnić imię nowego papieża
Kiedy reporterzy zapytali go podczas lotu z Mongolii do Rzymu we wrześniu 2023 r., czy odwiedzi Wietnam, papież Franciszek odpowiedział: „Jeśli ja nie pojadę, to Jan XXIV na pewno pojedzie”.
Doprowadziło to do spekulacji na temat tego, czy następca Franciszka może przyjąć imię Jan.
Po wyborze na konklawe nowy biskup Rzymu musi odpowiedzieć na pytanie zadane po łacinie: „Quo nomine vis vocari?” (Jakim imieniem chcesz być nazywany?).
Analitycy watykańscy i uczeni zajmujący się Kościołem uważają, że najmniej prawdopodobnym imieniem 267. papieża jest Franciszek II.
Historycznie papieże często wybierali imiona takie jak: Pius, Gregory, John, Benedict, Innocenty, Leo i Clement . Możliwe jest, że nowy papież wybierze jedno z tych imion.
Nowy papież może zdecydować się na „nowe” imię
Na przykład, według Vatican News, na liście imion papieskich obecnie brakuje Józefa, Jakuba, Andrzeja i Łukasza, a żaden biskup Rzymu nigdy nie przyjął imienia Piotr, pierwszego papieża.
Warto również zauważyć, że w historii Kościoła Jan Paweł I, wybrany w sierpniu 1978 r., był pierwszym, który przyjął podwójne imię, oddając w ten sposób hołd swoim dwóm poprzednikom: Janowi XXIII i Pawłowi VI.
Niecałe dwa miesiące później, po kolejnym konklawe, kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II .
Taki wybór symbolizuje pragnienie ciągłości. Przykładem tego jest 2005 r., kiedy Joseph Ratzinger przyjął imię Benedykt XVI, oddając hołd Benedyktowi XV, który przewodził Kościołowi podczas I wojny światowej.
WIDEO: Incydent podczas spotkania z Tuskiem w Holandii. Interwencja służb bezpieczeństwa

Mateusz Balcerek /sgo/PAP, polsatnews.pl
Źródło