Opóźnienie w regulacji czynszów. Rozporządzenie UE wkrótce wejdzie w życie.

Hiszpania podejmuje bardziej zdecydowane działania w celu ukrócenia nieuczciwego wynajmu krótkoterminowego. W Polsce problem ten nie jest aż tak dotkliwy, jednak w miastach turystycznych stwarza pewne utrudnienia. Ministerstwo Sportu i Turystyki miało do końca pierwszego kwartału przygotować projekt ustawy regulującej ten rynek, a także stworzyć rejestr tego typu obiektów. Postulaty Unii Europejskiej stają się aktualne, ale projektu na razie nie ma i nie wiadomo, kiedy zostanie przedstawiony. Przedstawiciele przemysłu i władze lokalne nadal czekają.

6608e642709d1b002fab2f9fc0b7ba4f, Biznes Fakty Wynajem krótkoterminowy jest bardziej dochodowy, ale jest działalnością gospodarczą / 123RF/PICSEL

Krótkoterminowy wynajem mieszkań w popularnych miejscach turystycznych staje się coraz większym wyzwaniem, a władze lokalne i krajowe walczą o kontrolę nad tą sytuacją. Niedawno media poinformowały, że Ministerstwo Praw Socjalnych, Ochrony Konsumentów i Agendy 2030 w Hiszpanii nakazało Airbnb anulowanie ponad 65 000 rezerwacji na swojej platformie związanych z ofertami wynajmu wakacyjnego. Agencja uważa, że propozycje te naruszają obowiązujące przepisy. Sektor wynajmu krótkoterminowego w Hiszpanii obwiniany jest o zaostrzenie kryzysu mieszkaniowego.

Reklamy podlegające blokowaniu najczęściej nie zawierały numeru licencji ani rejestracji, które są wymagane przez przepisy wielu regionów autonomicznych. Drugim minusem był brak informacji o tym, czy właściciel nieruchomości jest przedsiębiorcą czy osobą prywatną.

W krajach europejskich, zwłaszcza tych, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, obowiązują już regulacje prawne regulujące tego typu wynajem. Jednakże konieczne jest jego rozwijanie również w innych krajach, gdyż wymagają tego przepisy UE.

Konieczność utworzenia rejestru wynajmowanych mieszkań

W Polsce problem nie jest na pewno tak duży jak w Barcelonie czy Madrycie, ale w popularnych wśród turystów miastach i niektórych rejonach wpływ tej formy wynajmu rośnie i na razie panuje tam wolny rynek. Miasta takie jak Kraków i Sopot od dawna postulują wprowadzenie regulacji regulujących wynajem krótkoterminowy.

Jak już wspominaliśmy w styczniu, Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiedziało, że do końca pierwszego kwartału 2025 r. opracowany zostanie projekt rozporządzenia (częściowo powiązanego z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady) i utworzony zostanie centralny rejestr wszystkich nieruchomości przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe informacje w tej sprawie.

Termin wyznaczony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki już dawno minął i nie wiadomo, kiedy projekt zostanie ostatecznie ukończony. Zjawisko to obecnie wymyka się spod kontroli. Czasu jest coraz mniej, bo już 20 maja 2026 r. wchodzą w życie unijne przepisy w tej sprawie.

UE wprowadzi rejestr nieruchomości przeznaczonych pod wynajem od 2026 r.

Rozporządzenie nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek utworzenia centralnego rejestru obiektów noclegowych, w którym muszą znajdować się wszystkie legalnie działające obiekty. Tylko posiadając taki numer rejestracyjny, nieruchomości te będą mogły zostać wystawione na sprzedaż na platformach rezerwacyjnych, takich jak Booking czy Airbnb, które bez takiego numeru nie będą mogły wystawić apartamentu na sprzedaż.

Bardziej szczegółowe zasady zależą od rozporządzeń przyjętych na szczeblu krajowym. Konsultacje zaowocowały propozycjami, takimi jak upodobnienie tego typu pomieszczeń do wymogów obowiązujących w hotelach , a także bardziej kontrowersyjnymi pomysłami, takimi jak wymóg zgody wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni na zawieranie tego typu umów najmu. Nadal nie jest jasne, które z nich zostaną uwzględnione w projekcie, a które nie.

Mimo licznych próśb nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki na temat aktualnego stanu prac ani terminu ich ostatecznego zakończenia.

Władze lokalne i przedstawiciele przemysłu czekają na przepisy, które mają usprawnić rynek i zmniejszyć szarą strefę.

– Nie mamy żadnych informacji z ministerstwa. Rozumiemy, że kalendarz wyborczy przyczynił się do dalszego opóźnienia, ale żałujemy, że tym razem nie udało się omówić z przedstawicielami branży kwestii, które powinny zostać objęte nowelizacją ustawy. Ponadto na spotkaniu 15 stycznia przedstawiciele branży turystycznej otrzymali prośbę o przedstawienie swoich pomysłów i obietnicę indywidualnych spotkań. „Nasze propozycje wysłaliśmy pod koniec stycznia” – powiedział Interii Grzegorz Żurawski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego.

Rozporządzenie UE w sprawie rejestrów uzupełnia Dyrektywę, która m.in. nakłada na platformy rezerwacyjne obowiązek przekazywania Krajowej Administracji Skarbowej danych na temat wynajmowanych lokali i dochodów konkretnych osób fizycznych z tej działalności. Niniejsze przepisy wchodzą w życie w lipcu 2024 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *