Biznes Fakty
Willa w PRL-u jest na sprzedaż za ponad 21 milionów złotych.
Na platformie otodom.pl pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży willi Ochabówki w Warszawie. Było to skutkiem postępowania upadłościowego wszczętego wobec Pol-Mot Holding SA, właściciela Ursusa. Początkowa cena willi przekracza 21 milionów złotych. Użytkownicy Internetu uważają, że cena ta jest zbyt wysoka.

Syndyk masy upadłościowej Pol-Mot Holding od 2024 roku usiłuje sprzedać willę Ochabovka. We wrześniu cena wywoławcza tej nieruchomości, łącznie z wyposażeniem i dziełami sztuki, przekroczyła 26 milionów złotych. Nie udało się znaleźć nabywcy.
Czytaj także: Zakopane atakuje deweloperów. „Myślą, że jeśli mają pieniądze, mają wszystko”.
Powiernik Pol-Matu sprzedaje Ohabowkę. Cena obniżona.
Teraz cena wywoławcza Ochabowki to „zaledwie” ponad 21 milionów złotych, czyli 21 170 274,99 złotych. Zainteresowane strony mogły składać swoje propozycje do 5 marca. Nie wiadomo, czy znalazł się nabywca. Ogłoszenie na otodom.pl jest nadal aktualne.
Zdaniem internautów cena willi jest za wysoka. „Pssst, te wnętrza są żałosne. Zastosowano drogie materiały, bez elegancji i jasnej koncepcji, nowobogacki eklektyzm, czerpiący inspirację z 17 stylów. „Wygląda to jak willa nieudanego biznesmena, który roztrwonił pieniądze i zbankrutował gdzieś na przełomie wieków” – zauważył jeden z komentatorów. „Ta willa z czasów PRL-u wygląda z zewnątrz jak hotel robotniczy” – dodał ktoś inny. „Cena jest wyrazem triumfu stylu nad treścią” – zauważył inny użytkownik.
Ohabówka była najbardziej luksusową willą w okresie PRL
Ohabovka znajduje się pod adresem ul. Rajcy 10 w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Według portalu architektury.muratorplus.pl, w czasach PRL była to najbardziej luksusowa willa w kraju. Zaprojektował go pod koniec lat 60. XX wieku dla działacza komunistycznego Edwarda Ochaba Zygmunt Stępiński, autor m.in. przebudowy Nowego Światu i Pawilonu Cepelia.
Według Muzeum Warszawskiego Ochab nigdy nie mieszkał w willi. Według jednej z wersji nie pasowała do wizerunku działaczki komunistycznej. Inna wersja głosi, że nieruchomość miała w rzeczywistości mieścić biuro Rady Ministrów i Ochab nigdy nie miał zamiaru tam mieszkać. Nie wiemy, jak to się naprawdę wydarzyło. Jednakże kilka lat po ukończeniu budowy imponujący gmach przekazano na siedzibę Polskiego Komitetu Pokojowego.
Przeczytaj także: Ważne zmiany dla właścicieli nieruchomości. Ośrodek ogłosił nową datę
Willa straciła swój pierwotny urok.
Chociaż Stempinsky zaprojektował również wnętrza willi, jego plany nigdy nie zostały zrealizowane. Obecnie Ohabovka jest zabytkiem historycznym. Jak wynika z oświadczenia powiernika Pol-Mot Holding SA, ostatni większy remont budynku miał miejsce w latach 90. XX wieku.
Możliwe, że w tamtym czasie w projekcie dokonano istotnych zmian. Porównując zdjęcia archiwalne i współczesne, można zauważyć, że na terenie posesji dokonano m.in. następujących zmian: wymieniono balustrady tarasów, zmieniono pokrycie dachu i kolor elewacji, a także powiększono patio, zamieniając je w klatkę schodową. Wszystko to spowodowało, że willa straciła swoją „lekkość” i klasyczny charakter.