Biznes Fakty
75 lat tradycji i nowoczesności: rozmowa z Rektorem Politechniki Częstochowskiej
Politechnika Częstochowska od lat odgrywa istotną rolę na mapie akademickiej Polski. Obecny Rektor dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz w rozmowie z Łukaszem Zubikiem z redakcji „Rzecz o Innowacjach i Inwestycjach” dzieli się swoimi doświadczeniami, osiągnięciami i planami na przyszłość.
ŁZ: Od września bieżącego roku pełni Pan funkcję Rektora Politechniki Częstochowskiej. Jednak z uczelnią był pan związany znacznie wcześniej.
MW: Z Uczelnią jestem związany zawodowo od ponad dwudziestu lat. W kadencji 2016–2020 pełniłem funkcję prodziekana ds. innowacji i rozwoju Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. W kolejnej kadencji pełniłem funkcję dyrektora Centrum Transferu Technologii a od stycznia 2023 prorektora ds. rozwoju.
ŁZ: Co udało się osiągnąć w ostatnich latach?
MW: Jako prodziekan, dyrektor CTT a następnie prorektor ds. rozwoju miałem możliwość nawiązywania kontaktów, które umocniły relacje naszej uczelni z biznesem. Na uwagę zasługuje projekt Inkubator Innowacyjności 4.0, który dał wiele możliwość naukowcom z naszej uczelni. Technologie, pomysły, które dotychczas były trudne do sfinansowania, dzięki pozyskanym środkom mogły zostać zrealizowane. Część z nich została przygotowana do komercjalizacji. W ramach projektu mogliśmy wzmocnić działania promocyjne typu spotkania nauka-biznes czy publikacje. Promocja to nie tylko reklama, ale przede wszystkim szansa na pozyskanie inwestorów i partnerów.
ŁZ: Czy udało się zawiązać jakieś strategiczne partnerstwa?
MW: Tak, nawiązaliśmy relacje z wieloma firmami. Dobrym przykładem jest współpraca z grupą GAL sp. z o.o. Zaczęło się od realizacji badań zleconych a następnie wspólnie złożyliśmy projekt w konkursie FENG o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. To kwota, która pokazuje, że skala wspólnie podejmowanych przedsięwzięć może dać spore możliwości rozwoju każdej ze stron.
Kolejnym istotnym efektem było podpisanie szeregu umów o współpracy z różnych branż. Choć wiele z nich wymaga czasu, aby przynieść wymierne rezultaty, stwarzają one solidne podstawy do przyszłych projektów badawczych i wdrożeniowych. Ważne były także targi i promocja naszych technologii, co zaowocowało sprzedażą licencji oraz patentów. Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie efektywnie komercjalizować wyniki naszych badań.
ŁZ: Jak wyglądają plany na kolejne lata?
MW: Naszym celem jest stworzenie miejsc, które będą przyciągać zarówno naukowców, jak i przedstawicieli biznesu, chcących współpracować nad nowymi technologiami. Nasze badania, wdrożenia i innowacje powinny służyć zarówno nauce, jak i rozwojowi gospodarczemu regionu. Budowanie silnych relacji z przemysłem umożliwi nam dynamiczny rozwój i praktyczne wykorzystanie wyników prac badawczych.
ŁZ: Jak wygląda sytuacja z projektami wspierającymi rozwój uczelni?
MW: Realizujemy projekty badawcze i infrastrukturalne finansowane ze źródeł zewnętrznych, takie jak kontynuacja inkubatora innowacyjności. Dzięki tym środkom możemy rozwijać technologie, które znajdują zastosowanie w biznesie, oraz dostosowywać naszą ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. I tu również współpraca z przemysłem jest kluczowa. Jednocześnie planuję wprowadzić zmiany w organizacji kształcenia, skracając procedury związane z modyfikacją istniejących kierunków oraz wprowadzaniem do oferty nowych specjalizacji. Chcemy też być bardziej elastyczni w odpowiedzi na potrzeby rynku. Wierzymy, że taka symbioza z otoczeniem społeczno-gospodarczym będzie kluczem do sukcesu Politechniki Częstochowskiej.
ŁZ: Czy przewidziano też rozbudowę infrastruktury?
MW: Nasza uczelnia potrzebuje nowoczesnych laboratoriów – najlepiej akredytowanych – oraz hal technologicznych. To z jednej strony wyzwanie, z drugiej – ogromna szansa. Planujemy rozwinąć te obszary. Wiąże się to ze stworzeniem dwóch hal: jedna będzie nowo wybudowana, a druga powstanie na bazie istniejącego budynku. Chcemy stworzyć jednostki badawcze wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki temu będziemy mogli wspólnie z firmami realizować innowacyjne projekty oraz opracowywać i wdrażać nowe technologie.
ŁZ: Jak wygląda harmonogram realizacji tych projektów?
MW: Procesy związane z otwarciem nowego laboratorium już zostały uruchomione. Chciałbym, żeby planowane laboratoria ogólnouczelniane zostały otwarte jak najszybciej. W przypadku hali technologicznej potrzeba więcej czasu, ponieważ remont jest bardziej skomplikowany. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować w pierwszej połowie przyszłego roku. Te inwestycje to fundament naszego dalszego rozwoju i narzędzie do budowy silniejszej współpracy z przemysłem. Oczywiście nawet najlepsza infrastruktura nie będzie funkcjonować bez odpowiedniej kadry naukowej.
ŁZ: Czy i w tej kwestii pojawią się innowacje?
MW: Nasi naukowcy to nasz największy atut. Mamy specjalistów na poziomie europejskim, a nawet światowym, którzy mają ogromny potencjał do współpracy z sektorem przemysłowym. Planujemy stworzyć warunki do budowy zespołów badawczych, które będą szkolić młodych naukowców. Istotnym jest, by młodzi naukowcy rozwijali się pod skrzydłami doświadczonych badaczy i dołączali do wiodących jednostek. Musimy zatrudniać młodych doktorów. Niestety, mamy do czynienia z luką pokoleniową i ogólnokrajowy spadek liczby studentów, co jest efektem niżu demograficznego. Jednakże w tym roku udało nam się odwrócić ten trend – liczba studentów wzrosła o ponad 10%. Mamy teraz ponad 2,5 tysiąca nowych studentów, a łącznie na uczelni studiuje ponad 5,5 tysiąca osób. Ponadto nasza uczelnia przoduje w regionie pod względem liczby studentów zagranicznych. Mimo problemów z wizami, które dotknęły większość polskich uczelni, studenci zagraniczni stanowią ponad 15% naszej społeczności akademickiej. Oferujemy im atrakcyjne programy nauczania w języku angielskim.
ŁZ: W jaki sposób udało się osiągnąć wzrost w obliczu ogólnego spadku?
MW: W dużej mierze to efekt lepszego dostosowania oferty do potrzeb rynku pracy i współpracy z otoczeniem biznesowym. W ostatnim czasie otworzyliśmy pięć nowych kierunków. Wśród nich są m.in. sztuczna inteligencja oraz energetyka jądrowa – jako jedyni w kraju kształcimy na tym kierunku już na pierwszym stopniu. Kolejne nowe kierunki to inżynieria samochodów hybrydowych i elektrycznych, energetyka przemysłowa oraz budownictwo z wykorzystaniem automatyki i robotyki. Chcę, aby elementy sztucznej inteligencji i przedsiębiorczości były włączone do wszystkich kierunków. To długotrwały proces, ale niezbędny dla nowoczesnej edukacji. Chcemy kształcić inżynierów z szerokimi kompetencjami technicznymi, cyfrowymi oraz przedsiębiorczymi. Pokazuje to, że kształcenie w obszarach kluczowych dla współczesnej gospodarki przyciąga młodych ludzi, którzy widzą w tym szansę na rozwój kariery zawodowej.
Jednocześnie staramy się docierać do przyszłych studentów. Byliśmy obecni na targach edukacyjnych, a także organizowaliśmy bezpośrednie wizyty w szkołach średnich Częstochowy i regionu. Dzięki temu mogliśmy nawiązać bliższy kontakt z młodzieżą i zaprezentować naszą ofertę dydaktyczną. Nasza uczelnia aktywnie uczestniczy w akcji „Dziewczyny na Politechniki”, która ma na celu zachęcanie kobiet do studiowania kierunków technicznych. Ponadto aktywnie działamy w mediach społecznościowych. To świetna forma dotarcia do młodszych pokoleń.
ŁZ: Warto też wspomnieć, że w tym roku Uczelnia obchodziła swój jubileusz.
MW: Tak. Tegoroczne Brylantowe Święto Politechniki Częstochowskiej było wyjątkowym wydarzeniem. 75 lat istnienia to piękna historia i ogromne osiągnięcie. Brylantowe Święto pozwoliło nam podsumować dorobek uczelni, docenić sukcesy naukowe i dydaktyczne oraz wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej rozwoju. Był to czas refleksji, ale i planowania przyszłości.
ŁZ: Uczelnia pielęgnuje też tradycje związane z hutnictwem.
MW: Organizujemy Dzień Hutnika. Jest to dla nas wyjątkowe święto, które łączy tradycję z nowoczesnością. To święto jedności, dumy i wspólnego dążenia do doskonałości. Razem budujemy przyszłość, opartą na solidnych fundamentach wiedzy i tradycji. Jest to również okazja, by podkreślić nasze zaangażowanie w kształcenie kolejnych pokoleń specjalistów i rozwój innowacyjnych technologii. Warto nadmienić, że współczesne hutnictwo to już nie tylko tradycyjne metody, ale przede wszystkim zaawansowane technologie oparte na automatyzacji, cyfryzacji i innowacjach materiałowych. To przyszłość, którą aktywnie współtworzymy, przygotowując studentów do wyzwań nowoczesnej inżynierii materiałowej.
ŁZ: Studenci coraz częściej myślą o swojej karierze już podczas studiów. Jak uczelnia wspiera ich w tym zakresie?
MW: Organizujemy wiele wydarzeń, jak na przykład Akademickie Targi Pracy. To doskonała okazja, by zdobyć informacje o rynku pracy i nawiązać kontakty zawodowe. Chcemy, by nasi absolwenci byli świadomi swoich możliwości i przygotowani do oczekiwań pracodawców.
ŁZ: Jakie działania promocyjne planujecie w kontekście współpracy z biznesem?
MW: Jak już wspomniałem, kluczem do sukcesu jest bliska współpraca z otoczeniem gospodarczym oraz systematyczne doskonalenie i rozwijanie oferty dla potencjalnych partnerów. Nasza uczelnia ma ogromny potencjał, a realizacja zaplanowanych działań znacząco go zwiększy. Dlatego będziemy kontynuować inicjatywy ukierunkowane na budowanie współpracy z wiarygodnymi partnerami biznesowymi. Obejmuje to zarówno naszą aktywność w odpowiednich mediach, jak i udział w kluczowych wydarzeniach gospodarczych, np. 10. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie, gdzie w 2025 roku pojawimy się jako Partner Tytularny. To istotny krok w umacnianiu pozycji naszej uczelni, jako nowoczesnego centrum naukowo-badawczego, wspierającego gospodarkę i przygotowującego inżynierów do wyzwań rynku pracy.
Jednocześnie planujemy rozwijać ofertę dla przyszłych studentów i tworzyć absolwentom najlepsze warunki do wejścia na rynek pracy.
ŁZ: Dziękuję za rozmowę.
MW: Dziękuję również.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Nauka
Satelity Starlink niszczą ziemską atmosferę? Naukowcy podnoszą alarm
02.12.2024 Nauka
Tajemnica eksplodujących kraterów rozwiązana? Powstają od dekady i będzie ich przybywać
30.11.2024 Materiał promocyjny
Jacek Malczewski „Błędne Koło”
29.11.2024 Nauka
Dlaczego ludzie nie wylądowali ponownie na Księżycu? Powody są trywialne
24.11.2024 Nauka
Oto pięć nowych leków odchudzających. Mogą zdetronizować Ozempic
22.11.2024 Nauka
Klonowanie psa i kota. Sposób na "wieczne" zwierzęta staje się komercyjną rzeczywistością
09.11.2024 Materiał promocyjny
Choroby eozynofilowe śmiertelnym zagrożeniem dla pacjentów. Chorzy z HES, EGPA, astmą ciężką czy polipami nosa mają ograniczony dostęp do nowoczesnej terapii
30.10.2024 Nauka
Kazirodztwo wykończyło neandertalczyków? Badania DNA rzucają nowe światło na historię świata
20.10.2024 Nauka
Wrzesień 2024 r. drugim najgorętszym wrześniem w historii pomiarów
08.10.2024 Nauka
Bill Gates ostrzega. Globalne zdrowie na rozdrożu
20.09.2024 Materiał promocyjny
Wylesianie jedną z głównych przyczyn zmian klimatu. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
18.09.2024 Nauka
Zaskakujące odkrycie: po śmierci organizmu komórki żyją dalej
18.09.2024 Nauka
Upijanie robaków i fałszywi stulatkowie. Ig Noble przyznane
13.09.2024 Materiał promocyjny
Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
04.09.2024 Nauka
Jak pokonać głód podczas odchudzania? Odkryj sekrety leptyny!
04.09.2024 Nauka
Nekrobotyka: pająki w służbie technologii
02.09.2024 Tylko u nas Nauka
Po co w oknach samolotu robi się małe otwory? Są niezbędne
01.09.2024 Materiał promocyjny
Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni. Poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej odnotowało aż 80 proc. pacjentów
28.08.2024 Tylko u nas Nauka
Mózgi w erze cyfrowej: czym różnią się od analogowych?
23.08.2024 Materiał promocyjny
Blisko 1/4 Polaków uczy się… dla siebie! Nowe podejście do nauki online
24.07.2024 Nauka
W takim świecie będą żyć twoje dzieci. Nie będzie litości ze strony klimatu
18.07.2024 Nauka
Skiplagging, czyli trik na tanie latanie. Jak to działa?
17.07.2024 Nauka
Problem z czereśniami i Bałtyk nie do kąpieli. Oto jak będzie wyglądać Polska już za 10 lat
16.07.2024 Nauka
Skąd się biorą turbulencje i czy jest się czego bać? Odpowiada doświadczony pilot
06.07.2024 Nauka
Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk
27.06.2024 Materiał promocyjny
CENWIS: innowacyjne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej w służbie transformacji energetycznej
18.06.2024 Tylko u nas Nauka
Dziewicze rzeki Alaski zmieniają kolor. To topnieje wieczna zmarzlina
24.05.2024 Nauka
Co dzieje się z ciałem 100 lat po śmierci? Niepokojący proces w jelitach
12.05.2024 Nauka
NASA przeszacowała swoje możliwości. Nie wie, jak ściągnąć próbki wydobyte na Marsie
20.04.2024 Nauka
Nowe zdjęcia czarnej dziury. Są w niej wiry i potężne pola magnetyczne
30.03.2024 Nauka
Paradoks kryzysów gospodarczych. Dzięki recesji ludzie żyją dłużej, pogoń za wzrostem nas zabija
25.03.2024 Nauka
Post przerywany może skracać życie. Kontrowersyjny wynik badania
20.03.2024 Nauka
Księżyc Jowisza wytwarza wystarczającą ilość tlenu, by utrzymać przy życiu milion ludzi
10.03.2024 Nauka
Lek na… odrost zębów. Badania na ludziach ruszą w tym roku
07.03.2024 Materiał promocyjny
Uczelnia WSB-NLU – dlaczego warto kształcić się w renomowanej szkole wyższej?
05.03.2024 Nauka
Nowe zagrożenie dla świata. Wyczerpują się zapasy potasu w glebie
20.02.2024 Nauka
"Białe złoto", które może całkowicie zmienić świat. Jeden kraj już z niego żyje
22.01.2024 Materiał promocyjny
Przyszłość Polski leży w rękach nauczycieli. Nowoczesna edukacja musi operować w szerszym kontekście biznesowym
11.01.2024 Nauka
Przełom w eksploracji kosmosu. NASA chce lecieć na Słońce
07.01.2024 Nauka
W 2024 r. pierwszy komercyjny spacer w kosmosie. W planach też inne podboje
31.12.2023 Nauka
Co myszy w goglach VR mogą powiedzieć nam o naszych mózgach
30.12.2023 Wiadomości
Nowy sondaż pokazuje zmianę nastrojów wyborców. Nierówny spadek poparcia głównych partii [SONDAŻ]
wtorek 09:47 Gospodarka
Ważna dla milionów Polaków reforma odwołana po cichu. "Decyzja premiera"
poniedziałek 08:53 Wiadomości
Ryszard Petru zaczął pracę w Biedronce. Wiadomo, ile pieniędzy dostanie
wtorek 09:14 Wiadomości
Nocne przeprosiny. Narodowy Bank Polski bije się w piersi
wtorek 06:50 Biznes
Ryszard Petru przepracował Wigilię w dyskoncie. Stwierdził, że praca "była ciężka"
wtorek 16:01 Wiadomości
Karol Nawrocki w spektakularny sposób dołącza do walki o najwyższe miejsca [SONDAŻ]
wtorek 08:56 Wiadomości
Kim Dzong Un przyznał się do problemów z gospodarką. "Opłakany stan"
poniedziałek 16:46
Źródło