Internet nie jest wszędzie normą. Ponad 2 miliony „pustych miejsc”

W wielu obszarach w całym kraju szybki internet pozostaje aspiracją. Podczas gdy postępy są stopniowo czynione, wciąż istnieje wiele „pustych miejsc”. Ministerstwo Spraw Cyfrowych wskazuje, że takich lokalizacji jest ponad 2 miliony.

D0f21fa01d0ea0b03253a3981bea8377, Biznes Fakty
Zdjęcie ilustracyjne | Zdjęcie: Elnur / Shutterstock

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w pierwszym kwartale 2025 r. w Polsce zmniejszyła się liczba obszarów bez dostępu do szybkiego internetu, tzw. białych plam, do 2,3 mln, co oznacza wzrost o 100 tys. w porównaniu z końcem poprzedniego roku .

Raport Ministerstwa Cyfryzacji i Instytutu Łączności wskazuje, że ponad 7,7 mln punktów adresowych w kraju ma obecnie dostęp do stacjonarnego szerokopasmowego Internetu . Największe skupiska znajdują się na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku, a najmniejsze w Lubuskim, Opolszczyźnie i Warmii i Mazurach.

Mazowieckie jest również na czele planowania prywatnych inwestycji mających na celu rozbudowę szerokopasmowego internetu , z prawie 341 tysiącami punktów adresowych uwzględnionych w planach. Następne są Dolny Śląsk i Pomorze, podczas gdy najmniej takich inicjatyw przewiduje się w Opolszczyźnie, Lubuskim i Podlasiu .

W kwietniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zainicjowało czwarty konkurs w ramach Narodowego Planu Odbudowy, dysponujący budżetem w wysokości prawie 2,5 mld zł przeznaczonym na wsparcie rozwoju sieci szerokopasmowych na obszarach „białych plam” .

Za szerokopasmowy Internet uważa się taki, który ma prędkość co najmniej 300 Mb/s, natomiast „białe plamy” odnoszą się do obszarów, na których nie jest możliwe oferowanie usług o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a w przypadku placówek edukacyjnych 100 Mb/s.

Wiele regionów na całym świecie nadal doświadcza ograniczonego lub nieistniejącego dostępu do Internetu. Według statystyk Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) do końca 2023 r. około 2,6 miliarda osób – około jednej trzeciej światowej populacji – nie miało dostępu do Internetu. Największe dysproporcje występują w najbiedniejszych regionach, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej i niektórych segmentach Ameryki Łacińskiej. Wyzwania te przypisuje się takim czynnikom, jak niewystarczająca infrastruktura, wysokie koszty dostępu i niski poziom kompetencji cyfrowych.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *