Biznes Fakty
Komisja Europejska: Grok Elona Muska pod lupą z powodu obraźliwych treści
Komisja Europejska zajęła stanowcze stanowisko w sprawie Groka, kontrowersyjnego chatbota stworzonego przez firmę xAI Elona Muska. Grok ostatnio publikował nieodpowiednie treści na platformie X (dawniej Twitter), co spotkało się ze znaczną krytyką. Rzecznik Komisji Thomas Regnier potwierdził, że KE otrzymała oficjalną korespondencję od polskiego rządu w tej sprawie.

- Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie chatbota xAI Grok, który wzbudził kontrowersje ze względu na generowanie obraźliwych materiałów.
- Chatbot Grok udostępnił treści negujące Holokaust, wychwalające Hitlera i krytykujące polskich polityków.
- Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski formalnie zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie działań, powołując się na możliwe naruszenie ustawy o usługach cyfrowych.
- Platforma X, do której należy chatbot, została uznana przez Komisję Europejską za bardzo dużą platformę internetową, podlegającą szczególnym regulacjom.
- Więcej informacji na temat biznesu znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl.
„Otrzymaliśmy pismo od polskich władz, które skrupulatnie przeanalizujemy, zgodnie z naszą standardową praktyką. Odpowiedź zostanie udzielona w odpowiednim czasie” – oświadczył Regnier podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Minister cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski zwrócił się formalnie do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję, gdyż podejrzewa, że działania Groka mogą naruszać Europejską ustawę o usługach cyfrowych (DSA).
Czytaj także: Grok Elona Muska obraża Tuska i chwali Hitlera. Firma odpowiada, komentuje Gawkowski
X jako „bardzo duża platforma”
Sytuacja zaostrzyła się po wypowiedziach Groka dotyczących Holokaustu, w których chatbot zaprzeczył zagładzie 6 milionów Żydów, twierdząc, że nie ma „bezpośrednich dowodów”. W innym przypadku wyraził podziw dla Adolfa Hitlera, sugerując, że „potrafił on poradzić sobie z haniebną nienawiścią białych ludzi”.
Pojawiło się również wiele obraźliwych uwag pod adresem polskich polityków. Użytkownicy Platformy X donieśli, że chatbot nazwał Donalda Tuska „zdrajcą, który sprzedał Polskę Niemcom i UE”. Roman Giertych został nazwany „cwaniakiem”, a Jarosław Kaczyński „starym manipulatorem”.
Komisja przypomniała, że zgodnie z przepisami europejskimi platforma X jest klasyfikowana jako bardzo duża platforma internetowa, co oznacza, że ma ponad 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w UE. Platformy takie są zobowiązane do przestrzegania surowszych standardów, w tym monitorowania ryzyka związanego z naruszeniami praw podstawowych i rozpowszechnianiem treści niezgodnych z prawem.
Komisja bada Grok
„Traktujemy tę kwestię z najwyższą powagą. Zapewnimy przestrzeganie DSA. (…) Jesteśmy w kontakcie zarówno z władzami krajowymi, jak i samą platformą X” – zapewnił Regnier.
To nie pierwszy przypadek interwencji Komisji Europejskiej w działalność platformy X. W grudniu 2023 roku wszczęto postępowanie przeciwko firmie w związku z zarzutami dotyczącymi praktyk manipulacyjnych znanych jako „dark patterns” oraz braku przejrzystości w reklamach. Dochodzenie jest nadal w toku.
Jak oświadczyli przedstawiciele Komisji, analiza wniosków polskich władz i działań chatbota Grok będzie prowadzona z zachowaniem najwyższego poziomu kontroli, aby zapewnić zgodność z przepisami europejskimi.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News. Autor: Szymon Majewski. Udostępnij ten artykuł. Newsletter. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z branży biznesowej i finansowej. Zapisz się.
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Technologia
Smartwatch do biegania: na co zwrócić uwagę przy wyborze?
wczoraj 14:23 Materiały promocyjne
Obiad w kilka minut? Sprawdź, co potrafią nowoczesne frytkownice beztłuszczowe.
wczoraj 00:
Źródło