Biznes Fakty
Wojsko polskie poszukuje nowych specjalistów. Nie musisz mieć kategorii A
Polskie Siły Zbrojne uruchamiają Cyber LEGION, inicjatywę skierowaną do profesjonalistów IT, którzy chcą przyczynić się do obronności kraju bez konieczności noszenia munduru wojskowego. „Potrzebujemy ekspertów” – mówi generał Molenda. W 2024 roku odnotowano ponad 4000 przypadków cyberataków na sferę militarną.

Polska każdego dnia mierzy się z zagrożeniami cybernetycznymi – zagrożone są instytucje rządowe i organizacje publiczne. Najczęściej atakowana jest infrastruktura wojskowa. Podczas konferencji Impact'25 w studiu Interia Biznes generał dywizji Karol Molenda zaznaczył , że w 2024 roku na polu militarnym zostanie odnotowanych ponad 4000 incydentów , w tym prób ataków czy niewłaściwego zachowania użytkowników.
– Nasze zespoły musiały radzić sobie ze skutkami incydentów co dwie godziny . (…) Jesteśmy instytucją, która jest w ciągłym kontakcie z wrogiem – dodał.
DK WOC monitoruje grupy hakerów
Generał Molenda wyjaśnił, że spotykamy się z różnymi rodzajami incydentów: od użytkowników niestosujących się do ustalonych procedur, po naruszenia bezpieczeństwa i próby dostępu do systemów.
– W większości przypadków mamy do czynienia z kradzieżą danych, dlatego zachowujemy szczególną ostrożność. Monitorujemy około 16 grup APT (Advanced Persistent Threat) , czyli grup hakerskich, które zazwyczaj mają powiązania ze służbami wywiadowczymi wrogich państw . Grupy te mają jeden cel: przeniknąć do systemu i zdobyć informacje lub osiągnąć jakiś efekt. Przez lata zdobyliśmy duże doświadczenie, a naszym zadaniem jest zawsze wyprzedzać wroga i znać go. Czasami wydaje mi się, że rozumiemy go lepiej, niż on sam siebie. „Dzięki temu możemy realizować działania pozwalające na wczesną identyfikację zagrożeń” – podkreślił dowódca dowództwa WOK.
Przeczytaj: Nauka i biznes łączą siły, aby zapewnić ochronę. „Ciekawy moment na rynku”
Dodał, że większość incydentów ma miejsce na wschód od Polski .
– Nasze systemy są narażone na największą liczbę ataków. „To jest swego rodzaju „Złoty Graal” dla przeciwników – dostęp do informacji wojskowych” – ocenił.
Eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego tworzą Cyber LEGION
W odpowiedzi na zagrożenia cybernetyczne DK WOC uruchomiło program mający na celu rekrutację specjalistów IT i kryptografii do nowego Cyber LEGIONU.
– To projekt, który wysłaliśmy do wszystkich inżynierów i ekspertów, którzy może nie chcą służyć w wojsku na co dzień, mają swoje zawody, ale chcą nas wspierać i pracować z nami . „Polecam odwiedzenie strony internetowej cyberlegion.wp.mil.pl , gdzie można zapoznać się ze wszystkimi podprojektami wchodzącymi w skład tego projektu” – dodał generał Molenda, zaznaczając, że w ciągu pierwszych 48 godzin od uruchomienia programu zarejestrowało się ponad 400 osób, z czego 20 złożyło już przysięgę wojskową.
Należy zaznaczyć, że udział w Cyber LEGION nie jest wymagany przy posiadaniu wyższego wykształcenia wojskowego.
– Ustawa o obronie narodowej dopuszcza również powstawanie w Siłach Zbrojnych żołnierzy o różnych kategoriach , nie tylko kategorii A. Twierdzenie, że aby zostać żołnierzem potrzebna jest tylko kategoria A, było pewnym niedocenieniem obecnych możliwości , szczególnie w obszarze cyberobrony, gdzie w większości przypadków (…) liczy się sprawny umysł i sprawne ręce – zaznaczył.
Podkreślił, że w obliczu szybko zmieniającego się otoczenia DK WOC nie tylko na bieżąco monitoruje sytuację bezpieczeństwa, ale także wymienia informacje zarówno w kraju, jak i za granicą.
– Kilka lat temu opracowaliśmy projekt CSIRT Summit, czyli cykl spotkań i seminariów. (…) Każdy zaproszony kraj musi przedstawić przykład cyberataku, który miał miejsce na jego terenie, oraz sposób, w jaki został rozwiązany . Cała konferencja odbywa się na poziomie tajności NATO, co pozwala na omówienie najbardziej delikatnych przypadków. A wniosek w większości przypadków pozostaje ten sam: ten sam wróg, ta sama taktyka, te same procedury, a w wielu przypadkach nawet ta sama infrastruktura ” – zauważył nasz rozmówca, dodając, że właśnie dlatego szybkość wymiany informacji ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działań.