Biznes Fakty
Dziedziczenie spadku. Jak uniknąć odziedziczenia długów?
Spadek po osobie zmarłej może uwzględniać nie tylko dobra materialne, takie jak nieruchomości czy pieniądze. W wielu przypadkach, spadkodawca pozostawia po śmierci również swoje zobowiązania finansowe. Czy spadkobiercy mogą w jakiś sposób uniknąć odziedziczenia długów? Odpowiadamy.
/123RF/PICSEL
Co to jest masa spadkowa i co wchodzi w jej skład?
Masa spadkowa obejmuje wszelkie składniki majątku spadkodawcy, który podlega podziałowi pomiędzy spadkobierców. Można ją również definiować jako zbiór praw i obowiązków, które przysługują danemu spadkodawcy w momencie jego śmierci. Do objęcia rzeczonej masy spadkowej są powoływane osoby wskazane przez testatora w testamencie bądź określeni przez prawo z tytułu dziedziczenia ustawowego.
Co może wchodzić w skład masy spadkowej? Mogą to być między innymi nieruchomości, ruchomości (jak np. samochody) czy też prawa, takie jak prawo użytkowania wieczystego, prawo udziału we współwłasności rzeczy czy prawo służebności gruntowych. Co ciekawe, w skład masy spadkowej wchodzą także autorskie prawa majątkowe oraz prawa patentowe.
Reklama
Warto jednak pamiętać, że masa spadkowa obejmuje również wszelkie zobowiązania finansowe spadkodawcy. Chodzi tutaj między innymi o kredyty czy pożyczki.
Co zrobić, żeby nie odziedziczyć długów?
Odziedziczenie długów to sytuacja, w której z pewnością nikt nie chciałby się znaleźć. Z tego względu warto wiedzieć, co można zrobić, by uniknąć przyjęcia zobowiązań finansowych spadkodawcy.
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że całkowite przyjęcie odpowiedzialności za długi po osobie zmarłej następuje jedynie wówczas, gdy spadek zostanie przyjęty wprost. W takiej sytuacji spadkobierca dziedziczy zarówno aktywa, jak i pasywa. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie domyślną formą przyjęcia spadku, jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkodawcy jedynie do wysokości odziedziczonych aktywów.
Istnieje również możliwość całkowitego odrzucenia spadku. W takiej sytuacji, w przypadku dziedziczenia ustawowego, ów spadek przechodzi na dalsze osoby uprawnione do dziedziczenia. Na podjęcie decyzji o odrzuceniu spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu spadku, warto sprawdzić, co konkretnie wchodzi w skład masy spadkowej. Takie działanie jest zalecane w szczególności wtedy, kiedy dziedziczymy spadek po nieznanym krewnym. Aby sprawdzić, czy masa spadkowa obejmuje również zadłużenie, należy wykonać spis inwentarza, dzięki któremu możliwe jest określenie wartości majątku oraz długów spadkodawcy. Spis inwentarza jest wykonywany przez komornika. Tego rodzaju procedura wiąże się jednak z kosztami. Należy pamiętać o opłacie sądowej wynoszącej 100 zł, opłacie za działanie komornika wynoszącą 400 zł, a także dodatkowymi opłatami, np. za wyceny dokonane przez rzeczoznawców.