Biznes Fakty
Jest zgoda w rządzie ws. składki zdrowotnej. Ministrowie przyjęli projekt
Po wielu miesiącach prac rząd przyjął we wtorek projekt zmiany ustawy o składce zdrowotnej z autopoprawką, która przewiduje obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Składka ma wynieść 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Projekt zakłada również wyłączenie z podstawy wymiaru składki przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
/PAP/Piotr Nowak /PAPRada Ministrów zajęła się po raz kolejny kwestią zmian w naliczaniu składki zdrowotnej. Tym razem osiągnięto w końcu porozumienie i rząd przyjął projekt – potwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie X.
– Cieszę się że zakończyła się ta pierwsza część epopei „składka zdrowotna”. Trzeba było podjąć szybkie decyzje i dzisiaj przyjmiemy projekty, które pozwolą na uniknięcie dramatu, który byłby konsekwencją tzw. Polskiego Ładu naszych poprzedników; groziła radykalna podwyżka składki zdrowotnej od stycznia. Przyjmiemy dzisiaj decyzje, które nie tylko uchronią polskich przede wszystkim mikro, małych, średnich przedsiębiorców od podwyżki tej składki, ale także zauważalnie ją obniżą w porównaniu do dzisiejszego stanu rzeczy i jest to kompromis między tym co jest w tej chwili możliwe finansowo i systemowo a oczywistymi potrzebami przedsiębiorców – powiedział przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.
W ubiegłym tygodniu resort zdrowia przygotował autopoprawkę, która została jednak wycofana i zastąpiona propozycją Ministerstwa Finansów. Zakłada ona zmniejszenie podstawy wymiaru składki.
„W 2025 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (…) nie może być niższa niż odpowiednio kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego albo kwota iloczynu liczby miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym, za który ustalany był dochód podlegający oskładkowaniu, i 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego” – brzmi zmiana.
Autopoprawka rządu nie obejmie ryczałtowców
Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, zmianą mają być objęte osoby rozliczające się za pomocą skali podatkowej, na podatku liniowym lub stosujący opodatkowanie w formie karty podatkowej. W przypadku ryczałtowców nie zaplanowano zmiany zasad rozliczeń.
Rząd zakłada, że autopoprawka „przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody„.
Łączny skutek dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 945 mln zł. Ze zmiany skorzysta 934 tys. przedsiębiorców, w tym 749,5 tys. na skali, 158,6 tys. rozliczających się liniowo i 26,4 tys. na karcie podatkowej. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym roku. W 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej odprowadzanej przez przedsiębiorców.
Projekt ustawy, do której rząd wniósł autopoprawkę, przewiduje również wcześniej zawarte w nim rozwiązania oraz przyjęte przez rząd: wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości.
Jego pierwsze czytanie w Sejmie zaplanowane jest – według harmonogramu posiedzenia – na czwartek. Najprawdopodobniej do Sejmu trafi także projekt zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.