Biznes Fakty
Koszt lotniska wynosi 35 miliardów dolarów. Powstanie w Dubaju
Międzynarodowy Port Lotniczy Al Maktoum to nazwa największego lotniska na świecie. Obiekt zostanie wybudowany w Dubaju, na terenie terminalu cargo o tej samej nazwie. Koszt jego budowy szacowany jest na 35 miliardów dolarów. Nowe lotnisko zastąpi Międzynarodowy Port Lotniczy, który przez wiele lat był najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu międzynarodowego. Zgodnie z planem wokół Al Maktoum ma powstać miasto dla miliona ludzi.

Al Maktoum znajduje się 30 km na południowy zachód od Dubaju. Lotnisko rozpoczęło działalność w 2010 roku, początkowo obsługując jedynie loty cargo. Rok później dodano usługi pasażerskie. Szacuje się, że w 2022 roku skorzystało z niej 877 400 osób.
260 milionów pasażerów rocznie
Powierzchnia nowego lotniska wyniesie prawie 70 kilometrów kwadratowych – będzie pięć razy większa od powierzchni międzynarodowego portu lotniczego. Lotnisko będzie miało pięć pasów startowych i cztery terminale o łącznej pojemności 400 bramek. Szacuje się, że taka infrastruktura będzie mogła obsłużyć nawet 260 milionów pasażerów i ponad 13 milionów ton ładunków rocznie.
Jest to znacznie więcej niż obecnie. W 2024 roku Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju obsłużył 87 milionów pasażerów i 1,81 miliona ton ładunków. Międzynarodowe lotnisko położone jest niecałe 5 km od centrum miasta. Działa od 1960 roku i w tym czasie przeszedł wiele rozbudów. Najnowszy Terminal 3 został otwarty 17 lat temu i stał się największym terminalem na świecie pod względem powierzchni użytkowej.
Lotnisko, ale i miasto
Zakończenie pierwszej fazy budowy nowego lotniska zaplanowano na 2034 rok. Według oficjalnych szacunków, do tego czasu lotnisko Al Maktoum będzie w stanie obsłużyć 150 milionów pasażerów rocznie. W ramach realizacji projektu planowane jest również przeniesienie operacji, które obecnie prowadzone są na lotnisku międzynarodowym. „Dubaj stanie się globalnym lotniskiem, portem, węzłem miejskim i nowym globalnym centrum” – powiedział w zeszłym tygodniu władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum.
Planowana rozbudowa ma na celu wykorzystanie niezagospodarowanych terenów wokół lotniska. Nie tylko nowe lotnisko tam powstanie. Emirat zamierza stworzyć „miasto lotniskowe”, które będzie w stanie pomieścić milion mieszkańców. Nowe centrum będzie połączone z Dubajem siecią dróg i środków transportu. Rozbudowa Al Maktoum jest częścią strategii Saudi Vision 2030, której celem jest dywersyfikacja gospodarki Arabii Saudyjskiej i zmniejszenie jej zależności od dochodów z ropy naftowej.