Biznes Fakty
Młodzi ludzie stanowią mniejszość wśród nabywców mieszkań. Są w niekorzystnej sytuacji.
Osoby poniżej 35 roku życia stanowią tylko jedną czwartą osób planujących zakup nieruchomości w tym roku. Jak podaje Puls Biznesa w swoim śródrocznym wydaniu, większość potencjalnych nabywców to osoby w wieku powyżej 55 lat.

Po rozczarowującym roku sprzedaży w 2024 r. deweloperzy rzekomo zaczęli zauważać wzrost ruchu transakcyjnego . Według portalu RynekPierwotny.pl, w styczniu 2025 r. firmy działające w siedmiu największych miastach w Polsce znalazły potencjalnych nabywców na ok. 3,8 tys. mieszkań, czyli o 37 proc. więcej niż w grudniu. Luty okazał się jeszcze bardziej udany.
Ekspert portalu RynekPierwotny.pl Marek Wielgo zauważył, że „oczywistym jest, że w bankach i biurach sprzedaży firm deweloperskich zaczęli pojawiać się klienci, którzy odwlekają decyzję o zakupie nowego mieszkania , czekając na preferencyjny kredyt”.
Polacy stopniowo zaczynają ubiegać się o kredyty. „Klucz do mieszkania” rozwiał ich złudzenia
„ Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiało ich ostatnie nadzieje , ponieważ zapowiadany program „Klucz do mieszkania” wspiera tylko tych kredytobiorców, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym” – wspomina Velgo.
Przypomnijmy, że kluczowe zapisy nowej strategii mieszkaniowej, opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju, wykluczają zakup nieruchomości na rynku pierwotnym . Aby wziąć udział w programie, zakupione mieszkanie lub dom musi zostać oddane do użytku co najmniej 5 lat temu, a obecny właściciel musi być jego właścicielem od co najmniej 3 lat.
PB zauważa, że luty stał się drugim miesiącem z rzędu, w którym znacząco wzrosła liczba osób chcących zaciągnąć pożyczkę . Wnioski do banków złożyło 33,1 tys. osób, czyli o 17 proc. więcej niż w styczniu i tyle samo więcej niż średnia miesięczna z całego 2024 r.
Osoby poniżej 35 roku życia stanowią zaledwie jedną czwartą planujących zakup mieszkania
Gazeta informuje, że portal Nieruchomosci-online.pl dokładniej zbadał profile potencjalnych nabywców. Analizy pokazują, że osoby poniżej 35 roku życia stanowią tylko 25 proc. osób planujących zakup nieruchomości w tym roku.
„Wysokie ceny, drogie kredyty i rosnące koszty utrzymania stawiają młodsze pokolenie w gorszej sytuacji niż starsze , które z reguły posiada już nieruchomości i wychowało dzieci. Nic więc dziwnego, że największy odsetek osób chcących kupić nieruchomość stanowią osoby powyżej 55 roku życia – jest to 31%. Dla osób w wieku 35-44 lata wskaźnik ten wynosi 28%, a w grupie wiekowej 45-54 lata – 16%” – powiedział cytowany przez PB Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.