Biznes Fakty
Warszawa zyska nową atrakcyjność. Najwyższy ogród w UE
Highline Warsaw to najwyżej położone ogrody i platformy widokowe w Unii Europejskiej. Znajdować się one będą na 49. i 53. piętrze Varso, najwyższego budynku w Europie, którego budowa trwa obecnie w stolicy. Otwarcie planowane jest na lato 2025 roku. Aby podkreślić wyjątkowość stolicy, Highline Warsaw powstaje we współpracy z lokalnymi architektami, projektantami i historykami.

Budynek biurowy Varso Tower ma 310 metrów wysokości (wliczając iglicę), co czyni go najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Projekt opracowało brytyjskie biuro architektoniczne Foster + Partners, które jest również współautorem projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dach wieżowca znajduje się na 53. piętrze, a taras na 49.
Ogród pod chmurami
Na wysokości 205 metrów powstanie najwyższy w UE ogród górski i przestronny bar. Przestrzeń zostanie wypełniona drzewami i stanie się kluczowym elementem HighGarden. Na dachu, na 53. piętrze, na wysokości 230 metrów trwają prace nad stworzeniem tarasu widokowego, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Taras ten jest dwa razy wyższy od tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Prace budowlane rozpoczną się w drugim kwartale 2024 roku, a oficjalne otwarcie zaplanowano na lato 2025 roku.
Turyści będą mogli dotrzeć do obu miejsc za pomocą dwóch panoramicznych wind, które osiągną prędkość 8 m na sekundę. Oznacza to, że podróż do najwyżej położonych ogrodów i punktów widokowych w Europie zajmuje mniej niż pół minuty. To jednak nie jedyne innowacje, które zostaną zaprezentowane. Jak podaje portal bryla.pl, dopełnieniem całości będą interaktywne instalacje i multimedialne wystawy wykorzystujące wirtualną rzeczywistość (VR). Będzie też specjalna strefa fotograficzna i butik z wyjątkowymi pamiątkami.
Autor: doświadczona firma
Projekt zainicjowała firma Magnicity, lider w dziedzinie miejskiej turystyki wysokogórskiej. W jej portfolio znajdują się budynki zlokalizowane w centrach największych miast świata. Na przykład w Paryżu, na szczycie Wieży Montparnasse, znajduje się Obserwatorium Paryskie Montparnasse. W Berlinie wieża telewizyjna na Alexanderplatz oferuje widok na miasto. Firma obsługuje taras widokowy Chicago 360 od 13 lat. Posiada również dwa oddziały w Rotterdamie – w wieży Euromast i na najwyższym piętrze wieżowca Zalmhaven I.
W budowie Varso Tower bierze udział 1500 pracowników. Na jej realizację zużyto 140 tys. metrów sześciennych. betonu i ponad 20 tysięcy ton stali. Planowaną wysokość 310 m osiągnięto w 2021 roku . Wieżowiec będzie jednym z najbardziej przyjaznych środowisku budynków w Polsce, wyposażonym w rozwiązania zapewniające oszczędność energii oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowników.