Biznes Fakty
Rafał Trzaskowski: wiek, wykształcenie, rodzina. Czy obejmie najwyższy urząd?

Czy zostanie nowym przedstawicielem Polski?
Rafał Trzaskowski, urzędujący prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, po raz kolejny walczy o najwyższe stanowisko w kraju. W pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył 31,36 proc. głosów. W nadchodzącej drugiej turze będzie rywalizował z Karolem Nawrockim, kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz więcej
Trzaskowski wyraża swoją ambicję, by służyć jako prezydent wszystkich obywateli, niezależnie od ich przynależności politycznej . Podkreśla znaczenie dialogu, spójności narodowej i wspólnych wysiłków na rzecz postępu narodu. Jego program obejmuje wzmocnienie lokalnych władz, unowocześnienie systemów edukacji i opieki zdrowotnej oraz ulepszenie infrastruktury i nowoczesnych technologii.
Od 2002 roku Trzaskowski jest żonaty z Małgorzatą. Mają dwójkę dzieci: córkę Aleksandrę i syna Stanisława.
Polityczna podróż Rafała Trzaskowskiego
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Obecnie ma 53 lata. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także Kolegium Europejskiego w Natolinie. W latach 2004-2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. z powodzeniem zapewnił sobie mandat na 7. kadencję. Podczas swojej kadencji w Parlamencie Europejskim aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. W 2013 r. został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska , a w 2014 r. objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Z Sejmu do instytucji europejskich: podróż do politycznego centrum
W 2015 roku został wybrany posłem na Sejm VIII kadencji. W 2018 roku, reprezentując Platformę Obywatelską i Nowoczesną, wygrał wybory na prezydenta Warszawy w pierwszej turze, zdobywając 56,67 proc. głosów (505 187 głosów). Triumfował nad przeciwnikami, w tym Patrykiem Jakim, który otrzymał 28,53 proc.
W 2019 roku Rafał Trzaskowski wziął udział w międzynarodowym spotkaniu Grupy Bilderberg . Później tego samego roku dołączył do Europejskiego Komitetu Regionów, organu doradczego UE reprezentującego władze lokalne i regionalne. W swojej roli przewodniczył Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE) od 2022 roku, koncentrując się na transformacji energetycznej i ochronie klimatu .
Kandydat na prezydenta był również aktywny w inicjatywach klimatycznych na szczeblu UE . W 2020 roku został wyznaczony jako jeden z ambasadorów Europejskiego Paktu Klimatycznego w celu promowania inicjatyw ekologicznych wśród obywateli i samorządów. W lutym 2020 roku Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej mianowała go wiceprzewodniczącym partii . Jednocześnie odegrał kluczową rolę w utworzeniu sztabu kampanii prezydenckiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Po jej wycofaniu się zgłosił się do wyścigu prezydenckiego 15 maja 2020 roku, docierając do drugiej tury, w której przegrał z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą.
Od prawyborów do drugiej tury
W listopadzie 2024 roku Rafał Trzaskowski zapewnił sobie zwycięstwo w prawyborach Koalicji Obywatelskiej , uzyskując 74,75% głosów. Jego komitet został zgłoszony w styczniu 2025 roku, a w marcu został oficjalnie zarejestrowany. W pierwszej turze zdobył 31,36% głosów (poparło go 6 147 797 wyborców). W drugiej turze wyborów będzie rywalizował z Karolem Nawrockim , który uzyskał 29,54% (5 790 804 głosów).
WIDEO: „Śmieszna próba”. Minister ocenił propozycję Mentzena

red. / Polsatnews.pl
Źródło