Strażacy o alarmującym wzroście liczby pożarów traw. 718 akcji w ciągu jednego dnia

32ed7f3b93776fabc45baa100fd46830, Biznes Fakty
rząd

Strażacy ostrzegają przed wypalaniem traw

718 – tyle pożarów traw zgłoszono w piątek w całej Polsce. Podwyższone temperatury w tym sezonie i niewystarczające opady deszczu mogą sprawić, że weekend będzie trudny. Strażacy przestrzegają przed wypalaniem traw i łąk. – Płomienie mogą rozprzestrzeniać się szybko, stwarzając zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów i konstrukcji – podkreśla rzecznik PSP Karol Kierzkowski.

W piątek w Polsce wybuchło 718 pożarów traw , w wyniku których 4 osoby zostały ranne. Od początku roku obserwuje się niepokojący wzrost liczby pożarów traw gaszonych przez strażaków – oświadczył rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gen. bryg. Karola Kierzkowskiego.

Do piątku strażacy interweniowali 5236 razy w tego typu incydentach, podczas gdy w całym roku liczba ta wynosiła zaledwie 1465.

Wysokie temperatury sezonowe i brak wilgoci to czynniki, które mogą sugerować burzliwy weekend – podkreślił Kierzkowski. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatury w Polsce w najbliższych dniach mogą osiągnąć nawet 16 stopni Celsjusza.

Pożary traw w Polsce. Niepokojąca eskalacja

W piątek najwięcej pożarów traw miało miejsce w województwie podkarpackim (106), mazowieckim (104) i małopolskim (100 pożarów), gdzie 3 osoby odniosły obrażenia. Czwarta osoba została ranna w województwie świętokrzyskim – poinformował starszy brygadier Kierzkowski.

W województwie warmińsko-mazurskim, od czwartku, kiedy odnotowano pierwsze pożary, strażacy gasili je 60 razy i obawiają się, że sobota może mieć pod tym względem kluczowe znaczenie.

Jak dotąd nie odnotowano ofiar śmiertelnych pożarów traw na Warmii i Mazurach. Jednak strażacy przyznają, że niezwykle wysoka liczba pożarów traw w ciągu zaledwie dwóch dni – czwartku i piątku – jest alarmująca.

Pożary traw. „Płomienie rozprzestrzeniają się szybko”

Strażacy apelują o czujność, przypominając, że jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale także niezwykle niebezpieczne. – Ogień rozprzestrzenia się szybko , zagrażając ludziom, zwierzętom, lasom i budynkom – powtórzył Karol Kierzkowski.

Przypomniał, że wypalanie traw jest wyraźnie zabronione przez Ustawę o ochronie przyrody i Ustawę o lasach, a za rozpalenie ognia na łące lub nieużytku, ustawa przewiduje kary aresztu, ograniczenia wolności i grzywny do 30 tys. zł. Ponadto, jeśli pożar zagraża życiu ludzkiemu lub powoduje znaczne szkody materialne, sprawcy grozi kara do 10 lat więzienia – zaznaczył Kierzkowski.

Rzecznik PSP zażądał raportów dotyczących podpaleń traw. Podkreślił, że każdy pożar stanowi „ryzyko dla zdrowia, życia i znacznych strat ekologicznych i materialnych, których można uniknąć poprzez odpowiedzialne działania”.

Pożary traw w 2024 r. Zużyto 57 mln litrów wody

W ciągu całego 2024 roku strażacy reagowali na 21,6 tys. pożarów traw i nieużytków ; w wyniku tych zdarzeń zginęło 5 osób, a 36 zostało rannych. Łącznie płomieniami spłonęło 48,6 km kw. traw i nieużytków, a straty materialne przekroczyły 22 mln zł – podał rzecznik.

Aby zwalczać pożary traw w 2024 r., strażacy zużyli ponad 57 milionów litrów wody, a średni czas trwania każdej akcji wynosił 56 minut i 14 sekund. Najwięcej pożarów odnotowano w marcu (3718), maju (3472) i wrześniu (2787),

WIDEO: Marek Jakubiak: Zełenski to niewdzięcznik

i / PAP/Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *