Biznes Fakty
Grzyby nie takie straszne – innowacje idą z nimi w parze…
Istnieje wiele doniesień naukowych oraz literaturowych, które opisują sposób wytwarzania materiałów kompozytowych na bazie naturalnych materiałów, stanowiących surowiec odpadowy z przemysłu rolno-spożywczego. Są to m.in. łupiny orzechów włoskiego, laskowego, ziemnego, wytłoki porzeczki czy nasiona truskawki. Od jakiegoś czasu nad materiałami kompozytowymi na bazie grzybni pracuje zespół Łukasiewicz-ŁIT.
Projekt nowych materiałów jest odpowiedzią naukowców na rosnące zapotrzebowanie biznesu w zakresie zrównoważonych, zielonych technologii i innowacyjnych produktów – mówi Jarosław Berger – Z-ca Dyrektora Instytut ds. Komercjalizacji
EkoMush Bio Isolation – tak się nazywa realizowany projekt. Na czym jednak polega i czym się wyróżnia? Spieszymy z odpowiedzią…
… to niezwykle lekki materiał kompozytowy na bazie grzybni o wielofunkcyjnym zastosowaniu.
To pomysł naszej koleżanki, która podczas studiów podyplomowych badała zagrzybienie budynków i natknęła się na dom, w którym na ścianie rosły boczniaki przypominające styropian. Postanowiliśmy więc napisać projekt, skupiony na możliwościach wykorzystania grzybów podkreśla Katarzyna Miśkiewicz – jedna z liderek projektu.
Skupiłyśmy się na materiałach budowlanych, ale nasz projekt ma bardzo szerokie zastosowanie. Ta technologia może być wykorzystywana w produkcji opakowań, biodegradowalnych doniczek, czy zamienników produktów spożywczych oraz elementów wyposażenia wnętrz, dodaje.
Warto podkreślić, że produkt badaczy z Łukasiewicz-ŁIT jest całkowicie biodegradowalny.
Przy jego hodowli wykorzystujemy odpady z przemysłu rolno-spożywczego i jednocześnie nie generujemy odpadów. Nasz produkt wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz koncepcję „zero waste”. W przypadku biodegradowalnych opakowań możemy zakopać produkt w ziemi, który dodatkowo po rozłożeniu się w glebie zapewni roślinom potrzebne składniki odżywcze.
Kiedy myślimy o grzybach, często wyobrażamy sobie tylko ich kapelusz i trzon. Natomiast największa część grzyba to grzybnia, czyli sieć włókienek, która rozwija się głównie pod ziemią i może zajmować bardzo dużą powierzchnię.
Istotą rozwiązania jest hodowla wybranych gatunków grzybów wyższych, które wiążą materię organiczną z odpadów poprzez sieć włókien w naturalnym procesie biologicznym, dzięki czemu powstaje lekki i jednocześnie wytrzymały materiał kompozytowy, mówi dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, Dyrektor Centrum Włókiennictwa, Obuwia i Bioprocesów w Łukasiewicz – ŁIT.
Grzybnia ma wiele wyjątkowych właściwości, które można wykorzystać do tworzenia produktów przyjaznych dla środowiska.
Jeśli chodzi o nasz projekt, w Polsce jesteśmy jedynym zespołem prowadzącym takie prace. Nie ma drugiego rozwiązania o podobnych właściwościach i możliwościach zastosowania oraz zgodności ze światowymi trendami poszukiwania nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie spoczywamy jednak na laurach i mamy kolejne pomysły na dalsze doskonalenie naszego produktu. Chcemy m.in. sfunkcjonalizować go w celu nadania materiałowi właściwości chroniących go przed insektami bądź gryzoniami. Planujemy także zwiększyć jego właściwości wytrzymałościowe, podkreśla Katarzyna Miśkiewicz.
Dzięki tej technologii będziemy mogli dosłownie wyhodować np. ścianę domu – dodaje mgr inż. Magdalena Lasoń-Rydel, główny specjalista B+R w Łukasiewicz – ŁIT.
Materiał kompozytowy na bazie grzybni i substratu odpadowego oraz sposób jego wytwarzania stały się przedmiotem wynalazku zgłoszonego w 2024 roku do Urzędu Patentowego RP oraz do European Patent Office.
Jak wygląda proces produkcji i ile trwa?
Cały proces trwa około trzech tygodni, jest to czas potrzebny na wzrost grzyba. Mniej więcej po dwóch tygodniach materiał jest przekładany do formy, którą ma przyjąć i wypełnia ją tworząc pożądany kształt.
Minimalny ślad węglowy, 50% niższe koszty produkcji, 70% niższe zużycie energii
Grzyby wyższe charakteryzują się niewielkimi wymaganiami podczas hodowli, dlatego podstawowymi korzyściami z zastosowania tego produktu są: niższy koszt produkcji, mniejsze zużycie energii (produkcja), zmniejszenie zużycia środków chemicznych, mniejszy wpływ na środowisko. Poza tym, produkt jest całkowicie biodegradowalny, dodaje dr inż. Iwona Masłowska-Lipowicz, lider obszaru w Łukasiewicz – ŁIT.
Cele projektu i nowe wyzwania
Głównym celem było uzyskanie materiału w pełni biodegradowalnego, posiadającego doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz będącym zamiennikiem dla styropianu, o którym wspomnieliśmy na początku artykułu, a który niewątpliwie jest problematyczny w utylizacji, podkreśla dr hab. inż. Katarzyna Ławińska.
Jednocześnie skupiamy się na poprawieniu właściwości mechanicznych naszego rozwiązania. Chcemy by nadawał się on do wytwarzania materiałów budowlanych o jak najszerszych możliwościach konstrukcyjnych np. szkielet ścian budynku. Pożądaną rynkowo funkcją jest także ognioodporność materiału.
Wytworzone oraz zbadane prototypy stanowią biodegradowalny materiał o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i wytrzymałości mechanicznej (10 razy większej od styropianu) oraz odporny na działanie pojedynczego płomienia.
Zalety wynalazku
Grzyb stosowany w niniejszym wynalazku może rosnąć na ogromnej gamie odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, głównie zawierających w składzie celulozę. Mogą to być np. trociny drzew liściastych, słoma, zużyta makulatura, czy nawet odpady tekstylne, mówi Katarzyna Miśkiewicz.
Wyróżnienia dla zespołu badawczego pracującego przy projekcie
Rozwiązanie zostało laureatem (nagroda główna) konkursu Akcelerator Łukasiewicza 2023 (Demo Day, 3 edycja) organizowanym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.
Prototypy rozwiązania w formie cegieł zostały wykorzystanie w Pawilonie Przyszłości który powstał podczas międzynarodowej konferencji „Architektura Wyzwań – Materiały dla Przyszłości”, w Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.
Projekt finansowany jest w ramach umowy o sposobie wykonania polecenia Prezesa Centrum Łukasiewicz nr 2/Ł-ŁIT/ZP/2023.
Pawilon Przyszłości – wspólna inicjatywa Politechniki Warszawskiej, Wydziału Architektury oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz-Łódzkiego Instytutu Technologicznego.
To koncepcja pod hasłem przyszłość! Pawilon został wzniesiony jako symbol przyszłych wyzwań architektonicznych. To projekt studentów z pasją, którzy poprzez swoją manifestację podkreślają fundament dynamicznej oraz innowacyjnej wizji przyszłości. To także otwartość na zmiany. Pawilon to kwadrat, który symbolizuje równowagę i harmonię. Jego dach składa się z drewnianych belek, które nie tylko dodają konstrukcji lekkości i elegancji, ale też obrazują współpracę między ludźmi.
Realizacja oraz sam projekt
Pawilon jest umieszczony na platformie, która służy jako miejsce spotkań, interakcji i integracji dla odwiedzających. Letni pawilon w Łazienkach stał się coroczną tradycją, teraz jednak przyszedł czas na nowe miejsce i nowe potrzeby. Wytworzona, przez Zespół Łukasiewicz – ŁIT, cegła z grzybni do budowy pawilonu to materiał przyszłości, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki budujemy i myślimy o architekturze. Ekologiczna cegła wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i symbolizuje przyszłość budownictwa opartego ma ekologicznych materiałach.
Jak przenieść budowlę w zupełnie nowe miejsce? Czas na zmiany
Pawilon zbudowany przez studentów architektury będzie cieszył kolejne osoby – mieszkańców domu dla bezdomnych prowadzonym przez Wspólnotę Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej w Warszawie. Inicjatywa ta została podjęta przez Zakład Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Marii Wierzbickiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Materiał promocyjny
Okablowanie w szafach sterowniczych. Jesteśmy gotowi na rewolucję robotów
czwartek 15:00 Technologie
Wybraliśmy za ciebie cztery tanie pralki, które warto kupić
czwartek 11:58 Technologie
Porządne obuwie zimowe, które sprawdzi się nawet w górach
czwartek 10:53 Technologie
Marzy ci się domowa minisiłownia? Te atlasy są wielofunkcyjne i nie zajmują dużo miejsca
czwartek 10:46 Materiał promocyjny
Co trzeci pracownik nie wie, komu w firmie zgłosić cyberatak
środa 15:59 Technologie
Krowa napędzana AI. Idzie rewolucja w rolnictwie?
środa 10:56 Tylko u nas Technologie
Najtańszy składany smartfon na świecie przeceniony o kolejne 500 zł
wtorek 13:21 Technologie
Pięć najpopularniejszych ekspresów do kawy: grudniowy ranking
16.12.2024 Technologie
Gry zręcznościowe nie tylko dla dzieci. Ubaw dla całej rodziny
13.12.2024 Technologie
Najlepsze prezenty dla młodego fana Hot Wheels
13.12.2024 Technologie
Te gry planszowe kupuj w ciemno. Gwarantowana rozrywka dla całej rodziny
12.12.2024 Technologie
Sportowe prezenty: garść nietypowych inspiracji na święta
10.12.2024 Materiał promocyjny
Kontenery chłodnicze Fresh Logistics pojadą do Czech
10.12.2024 Technologie
Dobre gogle to podstawa na stoku — wybraliśmy je za ciebie
09.12.2024 Technologie
Top cztery smartwatche klasy premium. Dla wymagających!
09.12.2024 Technologie
To będzie najdłuższy taki tunel w Polsce. Megawiertło już płynie z Chin
07.12.2024 Materiał promocyjny
Nowe horyzonty dla dziedziny czystości technicznej – współpraca NOYEN i ZEISS
06.12.2024 Technologie
Mocne i wygodne hulajnogi elektryczne za mniej niż się spodziewasz
06.12.2024 Technologie
Smartwatch z funkcjami, o których ci się nie śniło: ma ich ponad 40
06.12.2024 Materiał promocyjny
Błyskawiczna dostawa i minimum formalności. Twoi klienci pokochają tę usługę, szczególnie w peaku paczkowym
06.12.2024 Technologie
Smartwatch amerykańskiej marki bije na głowę konkurencję. To model dla wymagających
06.12.2024 Technologie
Żelazka z parą, które eliminują bakterie, wirusy i roztocza
05.12.2024 Technologie
Czy ktoś kradnie ci Internet? Jak pozbyć się intruza?
05.12.2024 Materiał promocyjny
Stare telefony działają cuda – dołącz do akcji T-Mobile i wesprzyj Szlachetną Paczkę
04.12.2024 Materiał promocyjny
Najlepsze dystrybutory wody – TOP 5 do biura i do domu
04.12.2024 Technologie
Cztery drapieżne hulajnogi do miasta. Dają dużo frajdy z jazdy i są dynamiczne
03.12.2024 Materiał promocyjny
Jeszcze czystsze podłogi? To możliwe z odkurzaczem bezprzewodowym z funkcją aktywnego mopowania
02.12.2024 Technologie
Zaawansowany wideorejestrator, który wezwie pomoc w razie wypadku. Ma funkcję SOS
02.12.2024 Materiał promocyjny
Sekretna broń dla polskich startupów na szybszy rozwój — wskazówki dotyczące wzrostu od NetHunt CRM
02.12.2024 Materiał promocyjny
Czy przedsiębiorców stać na usługi IT? Cyfryzacja MŚP najgorsza w całej EU
02.12.2024 Technologie
Czy odświeżać panele fotowoltaiczne? Jak zadbać o fotowoltaikę
01.12.2024 Technologie
Dobre treningowe rowery do użytku domowego. Top pięć modeli do 1000 zł
29.11.2024 Technologie
Ekspresy, które kupisz dużo taniej w Black Week na raty
28.11.2024 Technologie
Cztery iPhone'y za mniej niż 2,5 tys. zł, w tym jeden poniżej 2 tys. zł
28.11.2024 Technologie
Najpopularniejsze smartbandy: wśród nich wybierz prezent pod choinkę
27.11.2024 Technologie
AI otwiera przed oszustami nowe możliwości. Wystarczy kilka sekund
27.11.2024 Technologie
Smartfony taniej w abonamencie z okazji Black Week: już za 9zł!
27.11.2024 Technologie
Blokujesz tak telefon? Lepiej tego nie rób
26.11.2024 Technologie
Konsola Xbox Series S w cenie, na którą wszyscy czekali
26.11.2024 Technologie
Trzy propozycje świątecznego prezentu z wyższej półki cenowej
26.11.2024 Technologie
We wtorki są najtańsze bilety? A co z VPN-em? Weryfikujemy triki na tanie latanie
26.11.2024 Technologie
Najlepsze promocje do -40 proc. na odzież sportową i akcesoria
25.11.2024 Technologie
Smartwatche pod choinkę: polecane modele w różnych cenach
25.11.2024 Technologie
Nie zwlekaj z zakupem wideorejestratora: polecane modele
22.11.2024 Technologie
Cyberatak na klientów największego banku w Polsce. Wydano ostrzeżenie
22.11.2024 Technologie
Google sprzeda Chrome? To wstrząśnie rynkiem. Oto kto skorzysta, a kto straci
21.11.2024 Technologie
Nigdy nie zabraknie ci baterii w tych smartwatchach. Są ładowane solarnie
21.11.2024 Materiał promocyjny
Firmowa flota coraz częściej w elektrycznym wydaniu
21.11.2024
Źródło