Opłaty za parking w uzdrowisku. Czy zapłacimy więcej tego lata?

Zmiany w opłatach za parkowanie wkrótce wejdą w życie. Zmiany te dotyczą miast wypoczynkowych i turystycznych. W czwartek (3 kwietnia) Sejm przyjął nowelizację ustawy o drogach publicznych, która uwzględnia potrzeby gmin uzdrowiskowych i daje władzom lokalnym możliwość pobierania opłat za parkowanie również w święta i weekendy. Władze miast cieszą się i liczą, że w tym roku uda im się zacząć pobierać opłaty od turystów już w okresie świątecznym.

2f760752deffcc662187c7c00f29f687, Biznes Fakty Parkingi w ośrodkach turystycznych i uzdrowiskowych będą płatne w weekendy i święta – zdecydowali posłowie (zdjęcie poglądowe) / Artur Szczepański / Reporter

W czwartek 3 kwietnia na posiedzeniu Sejmu posłowie poparli zmiany w ustawie o drogach publicznych, które uwzględniają interesy gmin uzdrowiskowych i dają władzom lokalnym możliwość pobierania opłat za parkowanie również w święta i weekendy .

Zmiany w opłatach za parkowanie. Dotyczą one konkretnych miejsc.

Prezes Związku Miast Uzdrowiskowych RP Jan Gołba powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że zmiany w opłatach za parkowanie w miejscowościach turystycznych mają na celu przywrócenie realnej kontroli nad przestrzenią publiczną w okresach największego napływu ludności, zwiększenie dostępności miejsc parkingowych przy atrakcjach turystycznych oraz usprawnienie organizacji ruchu w szczycie sezonu turystycznego.

„To dla nas niezwykle ważne, ponieważ są to tereny położone w pobliżu miejsc turystycznych – na przykład w kurortach są to chłodnie kominowe, parki uzdrowiskowe, pijalnie wód mineralnych, a w miastach turystycznych – inne atrakcje, takie jak szlaki górskie, baseny czy nabrzeża. Jeśli parking jest bezpłatny w weekendy, to wiadomo, że jest pełny . „Samochody stoją cały dzień lub nawet w weekendy, co blokuje rotację miejsc, a właśnie na tym polega rotacja, zarówno z punktu widzenia wygody turystów, jak i z punktu widzenia dodatkowych dochodów dla gmin” – tłumaczył Golba.

Prezes Związku Miast Uzdrowiskowych RP podkreślił, że miasta turystyczne od wielu lat walczą o zmianę opłat za parkowanie .

„Chcieliśmy, aby państwo w ogóle nie ingerowało w decyzje samorządów dotyczące parkowania . Ostatecznie udało nam się dojść do kompromisu, który pozwala nam podejmować decyzje dotyczące pobierania opłat w weekendy. Każdy samorząd ma swoją specyfikę i musi podejmować własne decyzje w tej sprawie. Ponadto ruch turystyczny jest największy w weekendy. Cieszymy się, że kształtowanie przestrzeni publicznej – także pod względem transportu – wraca w ręce gmin” – zauważył.

Płatny parking w weekendy i święta. Zakopane i inne gminy turystyczne są zadowolone

Władze Zakopanego wyraziły również zadowolenie z decyzji Sejmu w sprawie opłat parkingowych w miejscowościach turystycznych .

„Widzimy koncentrację turystów w weekendy i święta, a do tej pory parkowanie przy atrakcjach było w te dni bezpłatne. Teraz ma się to zmienić – Sejm przyjął poprawkę, która pozwala gminom, w których liczba mieszkańców wynosi mniej niż 100 tys., pobierać opłaty również w dni wolne od pracy. To niezwykle ważne dla Zakopanego – w weekendy parkingi są pełne . Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane przez Senat i podpisane przez prezydenta, rada miasta określi miejsca, w których opłata zostanie wprowadzona” – powiedział PAP prezydent Zakopanego Łukasz Filipowicz.

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Komisji Gospodarki Terytorialnej i Polityki Regionalnej 1 kwietnia br. Jan Golba argumentował, że uzdrowiska mają specyficzny układ urbanistyczny, odmienny od typowych gmin: zamiast intensywnie zabudowanych centrów miast znajdują się tam uzdrowiska, hotele, pensjonaty, nabrzeża, mola i ogrody, które są najczęściej odwiedzane w weekendy, dlatego pożądana jest zmiana zasad płacenia za parkowanie .

Zmiany w stawkach parkingowych w ośrodkach wypoczynkowych i innych miejscach turystycznych zaczną obowiązywać po zatwierdzeniu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta. Władze lokalne mają nadzieję, że nastąpi to przed rozpoczęciem tegorocznego letniego sezonu turystycznego. Wczasowicze spędzający czas

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *