Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 8. Nadzorca musi zaakceptować prośbę.

Dla wielu mam i ojców praca zdalna jest jedynym sposobem na połączenie kariery i obowiązków rodzinnych. Taką możliwość daje Kodeks pracy, który przewiduje szczególne uprawnienia dla rodziców dzieci do lat 8, umożliwiając im ubieganie się o pracę zdalną. Kiedy rodzic może przejść na pracę zdalną i czy pracodawca musi wyrazić na to zgodę?

E67f7621b36e3abc4f2bc760ec927f4b, Biznes Fakty Dla wielu mam i ojców praca zdalna jest jedynym sposobem na połączenie kariery i obowiązków rodzinnych / 123RF/PICSEL

Treść:

  • 01 Praca zdalna dla rodziców – kto może na niej skorzystać?
  • 02 Czy pracodawca może odmówić rodzicowi pracy zdalnej?
  • 03 Czy pracodawca ma prawo „odwołać” pracownika z pracy zdalnej?
  • 04 Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który poprosił o pracę zdalną?

Praca zdalna dla rodziców – kto może na niej skorzystać?

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzic dziecka w wieku do lat 4 ma prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o umożliwienie wykonywania pracy zdalnej. Ponadto od 26 kwietnia 2023 r. prawo to obejmuje również rodziców dzieci poniżej 8 roku życia. Mogą również składać wnioski o elastyczne godziny pracy, co obejmuje pracę zdalną.

Należy jednak pamiętać, że jeśli oboje rodzice spełniają kryteria elastycznego harmonogramu pracy lub pracy zdalnej, muszą sami zdecydować, które z nich z niej skorzysta. Przepisy zabraniają obojgu rodzicom jednoczesnej pracy zdalnej ze względu na wychowywanie dziecka.

Czy pracodawca może odmówić rodzicowi możliwości pracy zdalnej?

W przypadku rodziców dzieci poniżej 4 roku życia przepisy wskazują generalnie, że pracodawca ma obowiązek rozpatrzenia wniosku o pracę zdalną i wyrażenia na nią zgody. Pracodawca ma jednak prawo odmówić pracy zdalnej, ale tylko w dwóch ściśle określonych przypadkach:

  • jeżeli charakter pracy rodzica nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie,
  • czy zgoda na pracę zdalną może negatywnie wpłynąć na organizację pracy w firmie.

Jeżeli pracodawca odrzuci wniosek o przejście na pracę zdalną, ma obowiązek powiadomić pracownika o tej decyzji i uzasadnić odmowę. Pracodawca ma na to 7 dni od daty złożenia wniosku.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku rodziców dzieci poniżej 8 roku życia, którzy chcą mieć elastyczne godziny pracy (w tym pracę zdalną). W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia wniosku, ale musi uzasadnić swoją odmowę.

Warto też pamiętać, że pracownik może w każdej chwili wnioskować o zakończenie elastycznego czasu pracy, np. gdy chce wcześniej wrócić do pracy na stałe.

Czy pracodawca może „odwołać” pracownika z pracy zdalnej?

Zgodnie z przepisami pracodawca ma prawo przywrócić pracownikowi poprzednie warunki pracy wyłącznie w przypadku, gdy dalsza praca zdalna nie jest możliwa ze względu na organizację pracy lub charakter wykonywanej pracy.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który poprosił o pracę zdalną?

Zgodnie z przepisami samo złożenie wniosku o przejście na elastyczny czas pracy lub pracę zdalną nie może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia. Nie może to być również podstawą do wszczęcia jakichkolwiek działań związanych z rozwiązaniem stosunku pracy.

Jeżeli umowa zostanie rozwiązana, a pracownik podejrzewa, że ma to związek z żądaniem pracy zdalnej, pracodawca ma obowiązek udowodnić, że decyzja o rozwiązaniu współpracy nie była z tym związana.

WB

Przeczytaj także: Czy warzywa ze sklepu nie są takie idealne? To są najbardziej zanieczyszczone

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *