Biznes Fakty
Mapa broni jądrowej na świecie. Najnowsza analiza amerykańskich naukowców

Mapa opracowana na podstawie danych dostarczonych przez Federację Amerykańskich Naukowców
Przez wiele dekad broń jądrowa odgrywała kluczową rolę w utrzymaniu globalnej równowagi sił. Chociaż od czasów zimnej wojny nastąpiły redukcje zapasów, całkowita liczba głowic na świecie pozostaje znacząco wysoka. Według szacunków Federacji Amerykańskich Naukowców z 2025 r. dziewięć krajów łącznie posiada 12 331 głowic jądrowych, a Rosja posiada ich największą ilość.
Broń jądrowa jest jednym z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych instrumentów, jakie kiedykolwiek wymyśliła ludzkość. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy naukowcy, dzięki badaniom nad energią jądrową, odkryli zdolność uwalniania ogromnych ilości energii poprzez rozszczepienie atomu.
Pod kierownictwem Roberta Oppenheimera podczas Projektu Manhattan, stało się możliwe opracowanie broni jądrowej . W 1945 roku Stany Zjednoczone zrzuciły dwie bomby atomowe na miasta Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, skutecznie kończąc wojnę na Pacyfiku i znacząco przyczyniając się do zakończenia II wojny światowej.
Mapa broni nuklearnej na świecie: Kto ma jej najwięcej?
Według wczesnych szacunków Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS) z 2025 r., na świecie jest dziewięć państw posiadających broń jądrową. Z 12 331 głowic około 9600 jest przechowywanych w arsenałach wojskowych, przygotowanych do rozmieszczenia przez siły zbrojne.
Znaczna część tego potencjału jest w posiadaniu dwóch państw – Stany Zjednoczone i Rosja łącznie odpowiadają za około 88 procent wszystkich głowic bojowych i 84 procent tych, które są dostępne do użytku operacyjnego.
Poniżej przedstawiamy aktualne statystyki (stan na początek 2025 r.):
- Rosja – ma około 4299 głowic w zapasach wojskowych, a cały arsenał (wliczając wycofane, ale wciąż nienaruszone głowice) wynosi 5449 sztuk. Stanowi to największy zapas na świecie.
- Stany Zjednoczone – mają w swoich zapasach 3700 głowic bojowych, a dodatkowo 1577 wycofanych z użytku głowic, co daje szacunkowo 5277 sztuk całkowitego zapasu.
- Chiny – szybko zwiększają swój arsenał, który obecnie wynosi 600 głowic.
- Francja – posiada 290 głowic, liczba ta od lat pozostaje stabilna.
- Wielka Brytania – szacuje się, że ma 225 głowic. Chociaż kraj ten wcześniej promował przejrzystość, nie ujawnił szczegółowych informacji od 2021 r.
- Indie – posiadają 180 głowic bojowych, a ich zapasy rosną.
- Pakistan – obecnie posiada 170 głowic i, podobnie jak Indie, rozwija swój program nuklearny.
- Korea Północna – szacuje się, że posiada zapasy 50 głowic bojowych, szczegóły pozostają jednak tajne.
Należy zauważyć, że Izrael oficjalnie nie przyznaje się do posiadania broni jądrowej , ale według FAS jego tajny arsenał może obejmować około 90 głowic.
Zasada odstraszania i „trójnóg nuklearny”
Obecnie broń jądrowa jest postrzegana przede wszystkim jako środek odstraszania, a nie bezpośredniego zaangażowania. Sama możliwość jej użycia często służy jako wystarczający środek odstraszający, ponieważ konsekwencje ataku nuklearnego są tak niszczycielskie, że nawet potencjalni agresorzy muszą spodziewać się równie katastrofalnego odwetu.
Stany Zjednoczone i Rosja stosują tzw. trójnóg nuklearny , system oparty na trzech kategoriach środków przenoszenia:
- lądowe silosy rakietowe,
- bombowce strategiczne,
- okręty podwodne (SSBN).
Każda z tych metod dostarczania zapewnia zdolność do reakcji nuklearnej nawet w przypadku ataku na część infrastruktury. Taka konfiguracja gwarantuje formę zrównoważonego odstraszania – nawet jeśli jeden komponent (na przykład silos rakietowy) zostanie naruszony, pozostałe pozostają sprawne.
WIDEO: Ogromna erupcja wulkanu. Kolumna lawy o wysokości ponad 200 metrów

red. / polsatnews.pl
Źródło