Biznes Fakty
Pokolenie Z ma dość tej emotki. Twierdzi, że jest pasywno-agresywna
Podczas gdy dla wielu symbol „kciuka w górę” jest uważany za nieszkodliwy, młodzi ludzie z pokolenia Z uważają go za pasywno-agresywny, a nawet niegrzeczny. Używanie ich w pracy jest dla młodych pracowników niepokojące.

- Komunikacja wśród pracowników może stać się zarzewiem nieporozumień lub sporów, a także być przejawem różnic pokoleniowych
- Pokolenie Z ma nadzieję, że ludzie przestaną używać kciuka w górę, mówiąc, że jest on „pasywno-agresywny” i „niegrzeczny”.
- Problemu z niewinną reakcją np. w wymianie zdań w internetowej komunikacji biurowej nie widzą pracownicy starsi, dla których to wirtualne „skinięcie głową”
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Przedstawiciele pokolenia Z zbudowali sobie reputację zaawansowanych technologicznie trendsetterów, którzy redefiniują kulturę i kwestionują istniejące od dawna zasady pracy. Dla młodych ludzi niektóre zasady, które od lat występują w środowiskach pracy, nabierają zupełnie niespodziewanych aspektów. Przykładem może być niewinna emotka z kciukiem w górę, która w okolicznościach zawodowych wywołuje u nich niepokój.
Jak przypomina serwis Bored Panda, dla pracowników nienależących do pokolenia Z, emotikona „kciuk w górę” przypomina przyjazne skinienie głową, poklepanie po plecach lub po prostu potwierdzenie, bądź przyjęcie do wiadomości dostarczonej informacji. Nie widzą niczego złego, aby w ten sposób reagować na internetowych czatach zawodowych lub na wiadomości e-mail. Niemniej dla młodszych pracowników taka forma reagowania jest nie tylko „niepokojąca”, ale może być odczytywana jako wręcz wroga.
Pokolenie Z ma dość tej emotki
Dyskusję na ten temat wywołał jeden z młodych pracowników na Reddicie, wyrażając swoje niezadowolenie z używania emoji „kciuka w górę”. Dyskusję między młodszymi i starszymi pracownikami zauważył serwis Bored Panda. Przedstawiciele pokolenia Z przyznali, że większość ludzi w pracy cały czas używa reakcji „kciuk w górę”. Młodsi wolą jednak albo używać reakcji z sercem, albo używać krótkich słów, takich jak „Świetnie!” lub „Dzięki!”.
Amerykański serwis zauważył, że kłótnia o niewinną reakcję, która jest czymś naturalnym w środowisku Microsoft Teams czy na Slacku, jest przejawem pokoleniowej różnicy w kulturze komunikacji między pracownikami. „Dla młodszych ludzi (mam 24 lata) kciuk w górę emoji jest używany do bycia naprawdę pasywnie agresywnym” — stwierdził jeden z użytkowników, który podzielił się swoim osobistym doświadczeniem. „To bardzo niegrzeczne, jeśli ktoś po prostu wysyła ci kciuk w górę”. Inny użytkownik Reddita, który powiedział, że zbliża się do 40. roku życia, stwierdził, że „reakcja serca” byłaby dla niego bardziej niepokojąca.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło